niedziela, 29 stycznia 2017

Jak zrobić Panir - indyjski ser domowej roboty

Panir to  indyjski ser , który można jeść sam lub wykorzystać jako dodatek do innych potraw. Jest prosty w przygotowaniu ser o różnorodnym zastosowaniu i łagodnym smaku.


Do przygotowania sera będziesz potrzebować
  • 2,3 l pełnego mleka
  • 5 łyżek soku z cytryny lub 2 łyżeczki kwasku cytrynowego lub 325 ml jogurtu

  1. Mleko zagotuj na średnim ogniu.
  2. Kiedy mleko się zagotuje, dodaj soku z cytryny, kwasku lub jogurtu. Od serwatki prawie natychmiast oddzieli się ser. Jeśli serwatka nie jest przeźroczysta, to dodaj jeszcze odrobinę soku z cytryny, kwasku lub jogurtu i ponownie zamieszaj.
  3. Kiedy ser zupełnie oddzieli się od serwatki, zdejmij garnek z ognia, ser z serwatką wlej na durszlak z gazą. Następnie ser odciśnij od serwatki. Ser w gazie można przycisnąć czymś ciężkim. Czym dłużej będzie przyciśnięty tym wypłynie więcej serwatki i stanie się bardziej twardy.


Substancje ścinające mleko do otrzymania paniru
  • Sok z cytrynySok z cytryny sprawia, że ser jest lekko kwaskowy. 1 łyżka soku z cytryno ścina ok. 600 ml mleka
  • Kwasek cytrynowyMowa tutaj o kwasku w proszku. Uważaj, aby nie dodać za dużo kwasku, gdyż zamiast sera otrzymamy papkę. 1/2 łyżeczki kwasku ścina ok 600 ml mleka
  • JogurtJogurt daje gęsty, miękki ser. Przed dodaniem jogurtu do gotującego się mleka należy go rozcieńczyć niewielką ilością ciepłego mleka. 4-5 łyżek jogurty ścina ok 600 ml mleka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...