sobota, 4 marca 2017

Jak zamrażać owoce i warzywa

Świeże owoce i warzywa przygotowuje się do mrożenia szybko i łatwo.
Należy pamiętać o tych, które źle znoszą mrożenie i nie mieszać ich z pozostałymi.
Mrożenie to idealny sposób na zachowanie koloru, konsystencji i wartości odżywczych. Dzięki mrożeniu można swobodnie korzystać z promocji w supermarketach, robić zakupy u zaprzyjaźnionych rolników lub tam, gdzie możemy po prostu kupić owoce i warzywa taniej.


Szybkie porady
  • Zamrażaj owoce i warzywa jak najbardziej świeże.
  • Blanszowane warzywa zanurz w zimnej wodzie z lodem. Dokładnie osusz.
  • Owoce i warzywa do zamrożenia przechowuj w hermetycznych pojemnikach lub workach do zamrażaniach.
  • Pojemniki wypełniaj po brzegi, pozostawiając w nich jak najmniej powietrza.
  • Niektóre warzywa, takie jak kukurydza i groszek, można zamrażać razem. Tworząc w ten sposób gotowe mieszanki do zup.
  • Po całkowitym rozmrożeniu, nigdy nie zamrażaj warzyw i owoców ponownie.
  • Owoce i warzywa najlepiej zamrażać do temperatury -15 st. C lub niższej. Przechowywane owoce w zamrażarce są przydatne do spożycia do roku, warzywa do 18 miesięcy


Co się dzieje podczas zamrażania z  owocami i warzywami?
Podczas zamrażania woda rozszerza się i krystalizuje co powoduje przebicie błon komórkowych. W rezultacie niektóre owoce i warzywa po rozmrożeniu są papkowate. Aby temu zapobiec należy zamrażać bardzo szybko, oraz starać się aby owoce i warzywa były jak najbardziej osuszone.


Mrożenie owoców
Owoce przeznaczone do zamrażania przesortuj usuwając wszystkie uszkodzone i nadgniłe owoce następnie dokładnie umyj pod bieżącą wodą.
Delikatne owoce takie jak truskawki i maliny mrozimy układając płasko jedną warstwą na blasze do pieczenia. Dopiero po całkowitym zamrożeniu przekładamy owoce do plastikowych pojemników. W ten sposób owoce zachowają swój kształt.
Jabłka, morele, brzoskwinie, nektarynki aby nie zbrązowiały po przygotowaniu do mrożenia czyli po o usunięciu skórek i nasion, pokrojeniu na kawałki i po umyciu należy zanurzyć je w roztworze kwasu askorbinowego (witamina C) lub w roztworze z czterech łyżek soku z cytryny na 1 litr wody. Potem owoce osuszamy i mrozimy.


Mrożenie warzyw
Do zamrażania najlepsze są warzywa o niskiej kwasowości. Przed zamrożeniem warzywa powinny zostać sparzone we wrzątku potem szybko zanurzone w zimnej wodzie z dodatkiem lodu i osuszone na ręczniku papierowym. Dlaczego sparzyć? Zabieg ten niszczy enzymy, które sprawiają, że podczas mrożenia warzywa tracą kolor i jędrność. Jeśli jednak nie zamierzasz przetrzymywać zamrożonych jarzyn dłużej niż 2 tygodnie, blanszowanie nie jest konieczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...